מה יקרה לאחר שיסיימו לכרות את כל הביטקוין?

מה יקרה לאחר שיסיימו לכרות את כל הביטקוין?

נכון לתחילת שנת 2023, למעלה מ-19 מיליון מכל הביטקוין כבר נמצאים במחזור, מתוך הגבלה סופית ומוחלטת של 21 מיליון מטבעות. על פי החישובים, הביטקוין האחרונים ייכרו עד 2140. השאלה היא, מה קירה אז?

זה הזמן להבין את ההגבלה של ביטקוין – למה היא קיימת? איך היא עובדת? מה המשמעויות שלה לעתיד?

האם כל הביטקוין יהיו במחזור יום אחד?

לא, מכמה סיבות. הסיבה הראשונה היא שחלק מהביטקוין כבר נעולים בארנקים של אנשים ללא אפשרות שחזור, בשל אובדן המפתח הפרטי שלהם. כמו כן, חלק נוסף נעול בארנקיהם של אנשים שנפטרו. לפי הערכות מסוימות, כחמישית מכל הביטקוין נעלמו, כנראה לנצח.

עם זאת, אם ניקח בחשבון שביטקוין "אבודים" צריכים לעבור כתקפים, אז למעשה רף ה-21 מיליון כמעט יושג בסביבות שנת 2140.

הסיבה השנייה שבגללה 21 מיליון ביטקוין לעולם לא ייכרו היא שהחלקים של BTC הקטנים מ-1 מעוגלים כלפי מטה. זה הופך את רף ה-21 מיליון לבלתי ניתן להשגה, אם כי הכורים יתקרבו מאוד.

המחסור מניע את המחיר

אנליסטים רבים רואים במחסור את אחד הגורמים הקריטיים להמשך הצלחת הביטקוין. ככל שיש למטבע זה פחות יחידות, כך הערך של כל שבר גבוה יותר. המחסור מניע את הערך של פריטים ונכסים בעלי ריבית גבוהה. היצע הביטקוין המוגבל בשילוב עם מיליוני ביטקוינים שאבדו בארנקים הנעולים, בהחלט מגדילים את ערך המטבע.  

מה יקרה לאחר הכרייה האחרונה?

בשלב מסוים, כל הביטקוין ייכרה. הרשת תשמור על פעילותה, והכרייה תשמור על חשיבותה. לא יהיו ביטקוינים חדשים שישמשו כתגמול לכריית בלוק. במקום זאת, הכורים ירוויחו באמצעות עמלות עסקה. זה אומר שלא הרבה דברים ישתנו לאחר הכרייה האחרונה. ביטקוין עדיין יתבסס על פרוטוקול PoW, כורים יאמתו עסקאות ויקבלו על כך תגמולים, והרשת עדיין תהיה פעילה ואוטומטית לחלוטין.

כיום, קשה לחזות כיצד הדברים ישתנו עבור הכורים כאשר כל הביטקוין ייכרה. בהתחשב בתנודתיות הגבוהה שלו, אי אפשר לומר היכן יהיה ביטקוין בעוד מאה שנים מהיום. אף אחד לא יודע כמה BTC יהיה במחזור והאם ביטקוין יהיה אמצעי תשלום פופולרי או בעל ערך. לא ברור אם כרייה עבור עמלות עסקה תהיה רווחית. אם מטבעות קריפטוגרפיים יחזיקו מעמד במשך 120 השנים הבאות, ייתכן שפרויקטים חדשים יותר יאפילו על ביטקוין עד למועד הכרייה האחרון.

בשורה התחתונה

אין לנו תשובה חד משמעית לשאלה שבכותרת. זה בלתי אפשרי לקחת בחשבון את כל הגורמים, ולהגיע למסקנה חדה ונכונה במאת האחוזים.

ובכל זאת, אם אין ברירה אלא לנחש, מרבית המומחים מעריכים כי הכרייה האחרונה של ביטקוין לא תשנה את המטבע ואת ההתעסקות בו באופן משמעותי. צפויה השפעה מועטה על הרשת, אם כי יש גם תרחיש שבו כורים מנסים למקסים רווחים בשיטות זדוניות. כך או כך, הרשת עצמה לא צפויה לעצור.